Pilonidal Sinüs Nedir?

Latince “kıl” anlamına gelen “Pilus” ve “yuva” anlamına gelen “nidus” terimlerinden ismini alan, Türkçe adı “kıl dönmesi “ olan iltihaplı, akıntılı, yaşam konforunu bozan bir hastalıktır. Tedavi edilmezse tekrarlayan apse ataklarına yol açarak genişleyebilir.

En sık olarak kuyruk sokumu bölgesinde görülmekle birlikte, daha nadiren göbek deliği ve başka yerlerde de görülebilir. Daha çok genç ve orta yaş erkeklerde görülen bir hastalıktır.

Nasıl geliştiği konusu kesin olarak bilinmemekle birlikte derinin altına doğru büyüyen kıllara bağlı olarak geliştiği düşünülmektedir.

Baş ve sırt bölgesinden kopan saç ve tüyler kalça ve kuyruk sokumu bölgesine düşmektedir. Bu bölgede biriken kıllar kalçaların sürtünmesinin de etkisi ile birlikte deri altına geçmektedir. Uzun saatler oturulması bu riski arttırmaktadır. Obezlerde kalçalar arasında sürtünme daha çok olacağından risk daha faza olmaktadır.

Kılların cilt altına geçmesi kısa sürede gelişen, anlık bir durum değildir. Kılların sürtünme ile birlikte cilt altına geçebilmesi için bir süre kuyruk sokumu bölgesinde bulunması gerekmektedir. Banyo esnasında ya da tuvalet sonrasında kuyruk sokumu bölgesinin sık sık temizlenmesi kılların bölgede tutunmasını engelleyerek kıl dönmesi riskini ortadan kaldırmaktadır.

Pilonidal Sinüs Risk Faktörleri Nelerdir?

  • Erkek olmak
  • Kıl yoğunluğunun fazla olması
  • Obezite
  • Uzun süre oturarak çalışma gerektiren meslekler
  • Kişisel hijyen yetersizliği

Pilonidal Sinüs Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Kuyruk sokumu bölgesinin kıl dökücü krem veya lazer epilasyonla kıllardan arındırılması ve bu bölgenin hijyenine dikkat edilmesi ile kıl birikiminin önlenmesi hastalığın gelişmesini önleyebilir.

pilonidal-sinus

pilonidal-sinus-nedir

Pilonidal Sinüsün Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalık kuyruk sokumu bölgesinde kıl giriş sinüs ağızlarının oluşturduğu delikler, akıntı, şişlik ve ağrı ile birlikte kendisini göstermektedir. Olaya bakterilerin eklenmesi iltihaplanma ve apse gelişimine neden olabilir. Apse oluşumu ağrının ve şişliğin artmasına, ateş gelişmesine yol açar. İltihaplanma durumunda antibiyotik tedavisi gerekir. Apse geliştiyse ayrıca cerrahi drenaj da gerekir. Ancak bunlar sadece enfeksiyonun tedavisini sağlar, pilonidal sinüsün esas tedavisi enfeksiyon kontrol altına alındıktan sonra yapılmalıdır.

Pilonidal Sinüsün Tanısı Nasıl Konur?

Hastalığın tanısı muayene ile çok kolaylıkla konulabilmektedir.

Pilonidal Sinüsün Tedavisi Nasıl Yapılır?

Pilonidal sinüsün tedavisinde tarihsel süreçte çok sayıda farklı teknik kullanılmıştır. Cerrahi dışı yöntemlerin yanı sıra çok sayıda cerrahi teknik de uygulanmıştır. Bu kadar çok çeşit tedavinin olması aslında bir anlamda kesin bir tedavi yönteminin de olmadığı anlamına gelmektedir. Ancak günümüzde en çok tercih edilen ve en iyi sonuç veren yöntem cerrahi tedavidir.

Tüm tedavilerden sonra bölgenin özellikleri gereği enfeksiyon gelişme olasılığı vardır. Bu durumda iyileşme süreci uzayabilir. Ayrıca tedavi sonrasında hastalığın nüksetme riski de vardır.

Obezite hakkında bilgi almak için tıklayın.

Kaynakça:

De Parades, V., Bouchard, D., Janier, M., & Berger, A. (2013). Pilonidal sinus disease. Journal of visceral surgery, 150(4), 237-247.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

tup-mide-sleeve-gastrektomi-ameliyati
Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi) Ameliyatı

Midenin uzunlamasına yaklaşık 2/3’nün çıkarılarak mideye tüp şeklinin verildiği bir t…

Devamını Oku
karin-duvari-fitiklari-nedir
Karın Duvarı Fıtıkları

Karın duvarı fıtıkları, karın duvarının zayıf noktalarından peritonla birlikte karın …

Devamını Oku