Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri belirtileri çok çeşitlidir, ancak birçok meme kanserinin özellikle erken dönemde hiçbir belirgin belirtisi olmayabilir. Henüz belirtilerin ortaya çıkmadığı erken dönemde tanı koymanın tek yöntemi tarama mamografileridir.

Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Meme kanserinin en sık karşılaşılan ilk belirtisi kitledir. Genellikle ağrısız, sert, sınırları net olmayan kitleler şeklindedir. Kitle dışında da meme kanseri ile ilişkili olabilecek ve mutlaka hekime başvurmayı gerektiren belirtiler de olabilir:

 • Memenin tamamının veya bir kısmının şişmesi
 • Memenin şeklinde değişiklik, asimetri
 • Meme derisinde çekinti veya çukurlaşma, kızarıklık
 • Meme derisinin kalınlaşarak “portakal kabuğuna” benzer bir görünüm alması
 • Meme başında kabuklanma, soyulma veya meme ucunun içe çökmesi
 • Meme başı akıntısı
 • Koltuk altı bölgesinde kitle

Bu belirtiler kanser dışında iyi huylu başka hastalıklara bağlı olarak da gelişebilirse de mutlaka ve hemen bir meme cerrahı tarafından değerlendirilmelidir.

meme-kanserinin-belirtileri-nelerdir

tarama-mamografileri

Meme Kanseri Evreleme Nedir?

Meme kanseri tanısı konduktan sonra, kanserin boyutu, kanser hücrelerinin memeye komşu dokulara veya vücudun başka yerlerine yayılıp yayılmadığı araştırılır (evreleme). Kanserin evresinin bilinmesi hastalığın gidişatı (prognozu) ve en iyi tedavi seçeneklerinin belirlenmesine yardımcı olur.

Ancak meme kanserinin gerçek evresi ameliyat yapılıp patolojik inceleme sonuçlanan kadar kesin olarak bilinemeyebilir.

Meme kanserini evrelemek için tam kan sayımı gibi kan testleri, meme MRG, tüm vücut kemik taraması, Bilgisayarlı tomografi ve Pozitron emisyon tomografisi (PET) taraması yapılabilir. Her hastada bu tetkiklerin tamamına gerek olmayabilir.

Meme kanseri evreleri 0 ile IV arasında değişir.

 • Evre 0: Süt kanallarının veya lobülün dışına taşmayan kanseri ifade eder, vücuda yayılmazlar.
 • Evre IV (Metastatik meme kanseri): Memedeki kanserin yerel yayılımının dışında vücudun diğer bölgelerine yayılmış olduğunu ifade eder.

meme-kanseri-evreleme

meme-kanseri-tanisi

 

Meme kanseri gelişme riski yüksek kişilerde risk azaltıcı tedaviler uygulanabilir. Önleyici (profilaktik) mastektomi meme kanseri gelişme riskini önemli ölçüde azaltabilir, ancak bu ameliyatın aynı zamanda ileriki yaşamınız üzerinde önemli bir etkisi olabilecek ciddi bir seçim olduğu unutulmamalıdır.

Önleyici Mastektomi Nedir?

Önleyici mastektomi, meme kanseri gelişme riskini azaltmak için bir veya her iki memenin çıkarılması ameliyatıdır. Önleyici mastektomi yapılan kişilere genellikle aynı seansta protez yerleştirilerek meme rekonstrüksiyonu sağlanabilmektedir.

Meme kanseri açısından yüksek risk ifade eden BRCA1 veya BRCA2 gen mutasyonu taşıyan kadınlarda her iki memenin önleyici tedavi olarak çıkarılması meme kanseri gelişme riskini %95 oranında azaltabilir.
Ailesinde güçlü meme kanseri öyküsü olan kadınlarda da önleyici mastektomi ile meme kanseri gelişme riski %90 oranında azaltılabilir.

Bir memesinde kanser olan kadınlara da karşı memede kanser gelişimi için yüksek risk varsa sağlıklı memeye önleyici mastektomi yapılabilir.

onleyici-mastektomi

meme-kanseri-gelisme-riski

Önleyici Mastektomi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Yüksek meme kanseri riski nedeniyle önleyici (profilaktik) mastektomi gibi risk azaltıcı tedavilerin düşünülebileceği durumlar:

 • Ailede güçlü bir meme kanseri geçmişi varsa: (Anne, kız kardeş veya kız çocuğu gibi birden fazla akrabada, özellikle 50 yaşından önce meme kanseri saptandıysa)
 • Meme kanseri açısından yüksek risk taşıyan BRCA1, BRCA2, PALB2, CDH1, PTEN veya TP53 gen mutasyonu varsa
 • Meme kanseri öyküsü varsa karşı memede kanser gelişme olasılığı artar.
 • Lobüler karsinoma in situ (LCIS) tanısı varsa meme kanseri gelişme riski artar
 • 30 yaşından önce memeye radyasyon tedavisi öyküsü varsa yaşamınız boyunca meme kanseri riski artar.
 • Memede yaygın olarak mikrokalsifikasyon varsa meme kanseri riski artar.

Risk azaltma stratejisine karar verirken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır, bu nedenle riskinizi azaltıcı tedaviler hakkında doktorunuz ve aile üyelerinizle konuşmanız çok önemlidir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

meme-kanseri-tedavisi-ankara
Meme Kanseri Tedavi Yöntemleri

Meme kanseri tedavisi planı kanserin tipine, büyüklüğüne, evresi ve derecesine, kanse…

Devamını Oku
meme-kanseri-tedavisi
Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanseri kadınlarda en sık karşılaşılan kanser türüdür ve tedavi edilme seçenekle…

Devamını Oku