Memede Kalsifikasyon (Kireçlenme)

Meme kireçlenmeleri, meme dokusunda bulunan ve mamografilerde parlak beyaz noktalar olarak görünen küçük kalsiyum birikintileridir. Kalsifikasyonlar mamografilerde sıklıkla görülür, özellikle menopoz sonrası daha yaygındır.

Bu kalsifikasyonların diyetteki kalsiyumla ilişkisi yoktur. Meme kanserine dönüşmezler, ancak meme kanserinin erken belirtilerinden biri olabilirler. Bu, çok erken evre invazif olmayan meme kanseri (duktal karsinoma in situ-DCIS) yani meme kanalıyla sınırlı (intraduktal) kanser olabileceği gibi gerçek bir invazif kanser de olabilir. Bu nedenle kalsifikasyonların detaylı değerlendirme ve yakından takibi uygun olacaktır. Memenin bir bölgesinde küme yapmış, çok sayıda, daha küçük, düzensiz şekilli kireçlenmeler meme kanseri açısından en şüpheli olanlardır. Kesin tanı için biyopsi yapmak gerekebilir.

Kalsifikasyonlar kanser dışında memede görülebilen kist, fibroadenom, yağ nekrozu, kanal ektazisi gibi iyi huylu bazı hastalıklarla da ilişkili olabilirler. Özellikle tek, büyük ve dağınık kireçlenmelerin iyi huylu hastalıklarla ilişkili olma olasılığı daha yüksektir.

meme-kireclenmeleri

memede-kalsifikasyon

Kaynakça:

Tse, G. M., Tan, P. H., Pang, A. L., Tang, A. P., & Cheung, H. S. (2008). Calcification in breast lesions: pathologists’ perspective. Journal of clinical pathology, 61(2), 145-151.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

mastit-tedavisi
Mastit Tedavisi

Mastit, meme dokusunun iltihaplanması sonucu ağrı, şişlik ve kızarıklığa neden olan b…

Devamını Oku
meme-basi-akintisi
Meme Başı Akıntısı

Meme başı akıntısı hamilelik ve emzirme dönemi dışında tek ya da iki taraflı ola…

Devamını Oku